Žvelgdami pro langus apie juos nemąstome

Daugelis asmenų į klausimą – be ko būtų sunku gyventi greitai gebėtų išvardinti bent keletą dalykų: internetas, mobilusis telefonas, kompiuteris, kavamalė ar panašiai. Vargu ar kas susimąstytų, kad buityje ne tik šaldytuvas ar elektros viryklė yra svarbu.

O kur lieka durys ir langai? Jei be durų dar kaip nors galima išsivesti, tai lango nebuvimas, jau problema. Žinoma, yra namų, kurie dėl vienų ar kitų inžinerinių sprendimų neturi langų, tačiau dauguma viešų ir privačių erdvių nuo lauko dulkių poveikio yra atskirta stiklu, kuris gražiai įdėtas į rėmą ir langu yra vadinamas.

plastikiniai_langai_vilnius

Lango funkcija regis paprasta – praleisti šviesą ir apsaugoti namus nuo nepageidaujamų aplinkos poveikių ar tai būtų dulkės gatvėje, stiprus vėjas, lietus. Vis tik langas saugiai izoliuodamas mus nuo aplinkos tuo pačiu metu suteikia ir tikrovės pojūtį. Mes esame bei matome. Jei šiuolaikinis asmuo neprarastų visų technologinių naujovių savo namuose, lango dingimas greičiausiai būtų tragedija.

Rytais nežadinanti saulė, o vakariniai saulės spindulių spektakliai aplenktų jaukią aplinką. Nutrūktų ryšys su tiesioginius pasauliu. Pirmieji langai, žinoma, skyrėsi nuo šiuolaikinių produktų, tai tebuvo elementari skylė sienoje aptraukta gyvulio oda. Vaizdu pro langą tuo metu dar nebuvo galima pasimėgauti, bet nepageidaujami svečiai į namus pakliūti negalėjo, o dienos šviesa visada buvo laukiamas svečias namuose.

Stiklinius langus pirmieji pradėjo naudoti romėnai. Tuo tarpu tik XVII a. stikliniai langai pradėti naudoti Anglijos paprastuose namuose. Rytuose vietoje stiklo buvo naudojamas plonas popierius.

Šiais laikais langas gebėjo tapti ne tik mediumu interjerui apšviesti, bet ir konstrukcine medžiaga, kai pastatai regis nebeturi sienų. Stiklas, tai medžiaga, kuri geba praleisti šviesą ir išlaikyti šilumą pastato viduje. Todėl langai tapo neatsiejama pastatų dalimi. Dirbti ir gyventi patalpoje, kur galima džiaugtis natūralia dienos šviesa ir šiluma, vienas malonumas.

Langą sudaro ne vien tik stiklas, bet ir jo rėmas. Šiais laikais renkantis naujus langus apie stiklą dažniausiai nesusimąstome. Pagrindinis kriterijus lemiantis naujų langų pasirinkimą, tai jo rėmai. Žmogus dabar gali rinktis naujus langus iš kelių medžiagų, tai visiems pažįstamas medis, plastikas ar aliuminis. Kuri medžiaga geriausia vienu sakiniu nusakyti sunku. Kiekviena turi savo privalumų bei trūkumų. Aišku tik viena, kad gyventi ir dirbti statiniuose, kuriuose nėra langų – nepraktiška. Langai – įdomus architektūros sprendimas, gyvenimą padarantis kur kas šviesesniu ir praktiškesniu.